Badania lekarskie do pracy na morzu

Każdy kogo interesuje praca morze musi spełnić pewne wymagania medyczne. Zanim się zdecyduje na tą pracę warto dowiedzieć się jakie wymagania obowiązują.

Certyfikat medyczny

Każdy kogo interesuje praca morze musi spełnić pewne wymagania medyczne
Autor zdjęcia: SurfaceWarriors

Osoba, która chce pracować na morzu musi przede wszystkim posiadać certyfikat, który wystawiony jest przez lekarza zatwierdzonego przez urząd morski w danym kraju. Zasady obowiązujące na całym świecie są jednolite i można je znaleźć Seafarer Medical Examination System. Badania te są obowiązkowe dla każdej osoby, która chce pracować na statkach morskich.

Badania medyczne na certyfikat standardowo składają się z:

  • badań krwi i moczu
  • ogólnych badań
  • prześwietlenia płuc

W przypadku niektórych pracowników przeprowadza się także badania uzębienia bądź też inne badania w zależności od potrzeby.

Testy na daltonizm

Marynarze muszą zaliczać także testy na daltonizm. Jest to bardzo ważne ponieważ statki palą światła zielone na prawej burcie, a czerwone na lewej. Dzięki temu można w nocy ustalić w jaki sposób ustawiony jest statek nie widząc jego sylwetki. Oczywiście to nie jedyne miejsce gdzie ważne jest rozpoznawanie kolorów. W przypadku kabli, rur i wielu innych systemów odpowiedni kolor przypisany jest do poszczególnych funkcji. Wszystkie badania warto zacząć od tego ponieważ wtenczas można oszczędzić pieniądze na pozostałe szkolenia.

Badania na alkohol i narkotyki

Badania te są bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo pracy. Warunki pracy na morzu są bardzo skomplikowane i dlatego też trzeba dbać o bezpieczeństwo. W większości przypadków na statkach obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu oraz oczywiście narkotyków. Dodatkowo często zdarza się, że pracownicy statków muszą przechodzić okresowe badania alkoholowe i narkotykowe nawet podczas pobytu poza statkami. W przypadku wykrycia tego rodzaju substancji osoba jest natychmiast zwalniana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *